Baza wiedzy
Czyszczenie suchym lodem to ekonomia i ekologia
Czyszczenie suchym lodem to innowacyjna, ekonomiczna i ekologiczna metoda czyszczenia strumieniowego, która wykorzystuje energię kinetyczną i efekt termiczny, czyli bardzo niską temperaturę, którą uzyskujemy dzięki granulkom suchego lodu.
Czyszczenie suchym lodem jest alternatywą między innymi dla ręcznego czyszczenia z użyciem chemii, skrobania, piaskowania, szkiełkowania czy czyszczenia wysokociśnieniowego.
Metoda czyszczenia suchym lodem polega na wykorzystaniu granulek suchego lodu – obecnie najskuteczniejsza, najbardziej bezpieczna i uniwersalna technologia czyszczenia. Nie uszkadza powierzchni, a jedynie usuwa niepożadane warstwy brudu, farby, nalotów czy pleśni. Sprawdza się w wielu dziedzinach przemysłu.
Efekty wykorzystywane w czyszczeniu suchym lodem
Kinetyczny
granulki suchego lodu wyrzucane są za pomocą sprężonego powietrza z
prędkością dźwięku i w momencie zetknięcia z zabrudzeniem powodują jego
rozkruszenie się i oderwanie,
Termiczny
Niska temperatura (ok. – 79°C ) granulek suchego lodu czyni powłokę zabrudzenia kruchą, powodując mikro pęknięcia, co ułatwia jej usuwanie
Sublimacja
Suchy lód w momencie zderzenia z powierzchnią sublimuje, zwiększając swoją objętość i powoduje odrywanie się zanieczyszczeń z czyszczonej powierzchni
Co to jest suchy lód?
Pod pojęciem suchego lodu rozumie się dwutlenek węgla bądź po prostu CO2 w formie stałej. Określenie „suchy” dotyczy właściwości bezpośredniego odparowania, bez procesu topnienia. Proces ten nazywany jest sublimacją, podczas której suchy lód przechodzi z fazy stałej w fazę gazową, z pominięciem fazy ciekłej. Stąd zjawisko parowania, dymienia suchego lodu w temperaturach dodatnich.
Aby wyprodukować suchy lód, dwutlenek węgla w formie gazu jest w pierwszej kolejności skraplany pod ciśnieniem, a następnie przez szybkie rozprężenie przeniesiony w trwały stan skupienia. Powstaje przy tym czysty, biały, głęboko zmrożony CO2 – śnieg. Jest on następnie sprasowywany pod wysokim ciśnieniem do odpowiednich form bloków, granulek.
Dwutlenek węgla jest jednym z niewielu rodzajów gazów, który może występować w stanie stałym. Stopień zmrożenia suchego lodu przy ogrzewaniu wynosi od -78,5°C (194,65K) do 0°C (273,15K) mniej więcej 640kJ/kg; jest to odpowiednikiem około 3- krotnego zmrożenia lodu tradycyjnego.
Korzyści z stosowania metody czyszczenia suchym lodem
Minimalizuje przestoje
W większości przypadków proces nie wymaga przerywania pracy maszyn, nie ma konieczności demontażu i przewożenia urządzeń, przestoje są zminimalizowane, a wydajność wzrasta
Suchy proces czyszczenia
Ponieważ suchy lód sublimuje ( przechodzi bezpośrednio w stan gazowy) w kontakcie z czyszczoną powierzchnią, proces jest suchy – nie przewodzi prądu i może być używany do czyszczenia urządzeń elektrycznych i elektronicznych, gdzie użycie wody jest niewskazane lub zabronione
Dokładność czyszczenia
Czyszczenie suchym lodem pozwala na dotarcie do trudno dostępnych miejsc, szczelin, a także zakamarków, gdzie najczęściej gromadzą się zanieczyszczenia a nie można ich usunąć w inny sposób.
Ograniczenie odpadów
Brak opakowań po detergentach i zużytego materiału ściernego.
Nieabrazyjność
Suchy lód nie uszkadza czyszczonych powierzchni, brak erozji czy śladów zużycia czyszczonego przedmiotu.
Bezpieczny i przyjazny dla środowiska
Bez użycia chemii, oszczędność wody i brak zanieczyszczonych ścieków.
Zabrudzenia usuwane technologią czyszczenia suchym lodem
- farby, tusze, kleje, lakiery
- nagar, tłuszcz, osady przemysłowe
- przypalenia, sadza, pleśń
- zabrudzenia bitumiczne
- powłoki malarskie i lakiernicze
- smary, oleje,żywice
- etykiety, resztki materiałów
- pozostałości środków antyadhezyjnych
- karmel, masa kakaowa, guma arabska
- powłoki syntetyczne i osady różnego rodzaju
Cechy suchego lodu:
- jest bezwodny
- ma temperaturę około minus 79°C
- sublimuje ( z formy stałej bezpośrednio w gazową)
- jest beztlenowy (a dzięki temu antybakteryjny)
- nietoksyczny
- niepalny
- ekologiczny